• Gülsüme Oğuz

SameShoes (AynıAyakkabılar) Ne Demektir?


Bir Kızılderili atasözü der ki “Bir insanı anlamak istiyorsanız onunla aynı ayakkabıları giymelisiniz.” Aynı ayakkabıları giymek burada mecaz anlamında kullanılmıştır. Ancak yine de Aynı ayakkabıların somut bir karşılığı yok mudur? Tarih boyunca insanlar çok farklı ayakkabıları giymişlerdir. Hatta sosyo-ekonomik sınıf farkı sonucu bazı insanların hayatları boyunca hiç ayakkabı giymemiş olduğunu da biliyoruz... Mesela sandaletin anavatanı olan Eski Mısır’da kölelerin ayağına birşey takması yasakmış. Özgür halk sadece ağaç kamışından yapılma sandalet giyebilirken Hanedanlık ise altın bezeli sandalet giyerek sosyal statülerini ortaya koyarlarmış. Çağlar Boyunca ayakkabı giyme şansına erişmiş kadın ve erkeklerin ayakkabıları da sadece stil açısından değil aynı zamanda kullanılan malzemeler açısından da epey farklılaşmış. Modern çağa kadar Avrupa’da aristokrat bir erkek ata binerken bacaklarını bile koruyacak uzun deri çizmeler giyerken; aristokrat bir kadın ipek kumaştan yapılma ayakkabıları giyebilirdi. Ayakkabılar erkeklerin dolaşım özgürlüğünün ne kadar geniş; kadınların ise ev dışı sosyal yaşama katılımının ne kadar düşük olduğunun birer göstergesi olmuş. Ayrıntılı olarak merak edenler, ‘Ayakkabının Tarihçesi’ ve ‘Topuğun Hikayesi’ isimli yazılarımı okuyabilirler.


Yaşadığımız çağda bir kısmımız binlerce liralık ayakkabılar giyerken, hatta bazılarımız ayakkabıları için ayrılmış özel odalara sahipken bazılarımız hala ayaklarını koruyacak bir kaptan mahrum... Yine de hepimizin aynı ayakkabıları giymek gibi bir şansı olabilir mi? Peki ben bu konuda bir şeyler yapabilir miyim diye araştırmaya başladım.


Geleneksel ayakkabıları yapım teknikleri ve kullanılan malzemeler açısından araştırdım. Tüm bunlar içinde en iyi tekniğin Yemeni Tekniği olduğunu fark ettim. Bu teknik, ayakkabının yüzü ve tabanlarının ikişer kat deri olması ve elle dikilmesi esasına dayanıyor. Böylece hem sağlıklı hem dayanıklı hem de ekonomik ayakkabılar üretilebiliyor. Yemeni Ayakkabı Tekniği sayesinde herkesin aynı kalitede ayakkabıları giyebileceği fikri ile umutlandım.


Ben bir psikoterapist ve insan hakları aktivisti olarak empati kurmanın değeri ve anlamı üzerine yıllarca çalışmış biri olarak bize en çok bu ismin yakışacağını düşündüm. Ve SameShoes (AynıAyakkabılar) ismini alarak yola çıktım. Geleneksel ayakkabı modellerini günümüz koşullarına ve moda anlayışına uygun bir tarzda yeniden tasarladım. Bazı geleneksel modelleri ise aslına uygun olarak ustalarla beraber ürettik. SameShoeS malzeme ve işçilik kalitesi farkıyla size sunuyoruz. Aynı ayakabılarla buluşmak üzere...

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör